Негативните въздействия на хората върху околната среда

Замърсяванията засягат всички

За съжаление, ние хората сме най-замърсяващият вид. Земята е много добра в рециклирането на отпадъци, но ние унищожаваме  много повече ресурси, които Земята може да възстанови и генерираме много повече отпадъци, отколкото Земята може да обработи. 

Замърсяването се случва на различни нива и не засяга само нашата планета; то засяга всички видове, включително нас, които живеем на нея.

“Земята има достатъчно, за да задоволи нуждите на всеки човек, но не и алчността на всеки човек.”

Махатма Ганди

По начини, както положителни, така и отрицателни – и вероятно по повече начини, отколкото дори си мислите – човешката цивилизация и технологии са повлияли на нашата земя, променяйки планетата ни завинаги. Помислете за тези пет осезаеми въздействия, които нашият вид е имал върху околната среда, и дали вие сте този, който ще засили тяхното въздействие или ще се застъпи за тяхното спиране.

Демографски взрив

Пренаселеността на хората оказва влияние върху околната среда от стотици години и е загриженост за учените най-малко от 1798 г., когато Томас Малтус за първи път публикува своето откритие, че без значителни и текущи технологични иновации човешката популация почти сигурно би изпреварила хранителните доставки на планетата.

Непрестанният растеж на населението е основна причина за голяма част от въздействието, което сме имали върху нашата околна среда. Откакто Малтус за първи път отбеляза сериозните си опасения, технологичният напредък създаде нов нож с две остриета: здраве и изобилие. Нашите хранителни доставки днес могат да поддържат повече животи от всякога, а напредъкът в медицинската наука доведе до все по-дълга продължителност на живота. Но тази реалност има дълбокия страничен ефект да намали смъртността и да доведе до бързото му разширяване. Така че с подобряването на качеството на живот и продължителността на живота ни, предизвикателствата, породени от пренаселеността, също се ускоряват.

Земеделие, домашни животни и генетични модификации

Търсенето за храна на нарастващата човешка популация е довело до забележителен напредък в селското стопанство, което е била първата голяма човешка иновация, дала възможност за оцеляването ни като вид. Ранното земеделие е позволило на културите на ловци-събирачи да заселят район и да отглеждат собствена храна. Това незабавно се е отразило на околната среда чрез трансплантация на неместни видове в нови райони и чрез приоритизиране на отглеждането на определени растения и животни пред други. И в последно време напредъкът в генетичната модификация породи опасения относно въздействието върху околната среда на новоразработените култури.

По-специално опитомяването на добитък и други видове, включително кучета и котки, от ранните хора повлия на околната среда, като промени земята по значителни начини. Пашните животни допринесоха за промяната на околната среда, като изчерпиха местните треви и допринесоха за ерозията на почвата. И сега знаем, че бързото разширяване на популациите на едрия рогат добитък, за да отговори на човешките хранителни нужди, е допринесло значително за промените в състава на газовете в атмосферата.

Индустриализацията на селското стопанство през последните няколко века изостри тези ефекти, но също така предизвика последваща вълна от контрадвижения, които се стремят да премахнат негативните ефекти от човешката намеса. Хората днес все повече осъзнават влиянието на огромните заводски ферми върху околната среда и се стремят да се върнат към по-малки ферми и дори градски градини. С нарастването на популярността на „местната храна“ градската земя се възстановява за традиционното земеделие и околната среда отново се променя поради човешкия труд.

Обезлесяване... и повторно залесяване

Нарастващото население трябва да бъде настанено и живее някъде, което означава, че то търсяи повече пространство за изграждане на домове и градове. Това често включва изсичане на гори, за да се направи място за градско и крайградско развитие, както и за осигуряване на строителни материали. Понастоящем се смята, че над 7 милиона хектара дървета се изсичат всяка година, за да се създаде пространство за развитие и да се използват в продукти от дърво.

Обезлесяването има много ефекти, включително намаляване на нивата на кислород (и увеличаване на парниковите газове), повишен риск от ерозия на почвата и унищожаване на местообитанията на животните. Но както е в случая с индустриалното земеделие, някои групи са се постарали да създадат положително противодействие на вредното въздействие на обезлесяването върху околната среда. Усилията за залесяване се стремят да заменят възможно най-много горска земя всяка година и понастоящем се изчислява, че около 40 процента от дърветата, отстранени всяка година, се подменят.

Замърсяване

Човешките дейности засягат околната среда, като допринасят за замърсяването на въздуха или емисиите на вредни вещества във въздуха. Въпреки че може да е трудно да се разбере кои замърсители са свързани със специфични въздействия върху околната среда или общественото здраве, общоприето е, че замърсяването на въздуха наистина може да причини проблеми на общественото здраве и също така да навреди на растителния и животинския живот.

Замърсяването не се ограничава само до въздуха. Може да засегне почвата или водните пътища и може да дойде от човешки отпадъци, промишлени химикали и други източници. Тези токсини могат да окажат огромно въздействие върху естествения свят, което води до влошаване на околната среда и проблеми като киселинни дъждове и вреден цъфтеж на водорасли в океана.

Законите за опазване на околната среда на местно и национално ниво са приети като средство за спиране на екологичните щети, причинени от замърсяването, а някои общности участват в практики, насочени към насърчаване на устойчив живот с ниско въздействие.

Замърсяване на почвата

Пестициди, хербициди, големи сметища, отпадъци от хранително-вкусовата промишленост и ядрени отпадъци, генерирани от ядрени реактори и оръжия, изчерпват нашата почва от хранителните й вещества и я правят практически безжизнена. Според Агенцията за опазване на околната среда „Обикновено замърсителите в почвата са физически или химически прикрепени към почвените частици или, ако не са прикрепени, са уловени в малките пространства между почвените частици“.

Замърсяване на водата

Отпадъчните води от промишлеността, торовете и разливането на масла увреждат всички крехки екосистеми. Според Water Project „Близо един милиард души нямат достъп до чиста и безопасна вода в нашия свят“. Worldwatch Institute казва: „450 милиона килограма пестициди, които фермерите по света използват всяка година, сега са заразили почти всички потоци и реки на планетата, както и рибите, живеещи в тях, с химикали, които причиняват рак и дефекти при раждане.

Замърсяване на въздуха

Изгарянето на изкопаеми горива и токсични газове, произведени във фабриките, причинява замърсяване. Замърсяването на въздуха заразява околната среда и застрашава здравето на всички, които обитават земята. Според Организацията на обединените нации „Оценките, които имаме сега, ни казват, че всяка година има 3,5 милиона преждевременни смъртни случаи, причинени от замърсяване на въздуха в домакинствата, и 3,3 милиона смъртни случая всяка година, причинени от замърсяване на въздуха на открито“.

Глобалното затопляне и изменението на климата

Сред най-критично въздействащите начини, по които хората са повлияли на околната среда, е нашето добив и потребление на изкопаеми горива и свързаните с тях емисии на CO2. Последните проучвания показват, че емисиите на CO2 допринасят за влошаването на озоновия слой на Земята, което от своя страна може да допринесе за глобалното изменение на климата; това е особено вярно, когато емисиите се комбинират със загубата на ефекта на поглъщане на въглерод от горските земи (поради обезлесяване) и съществуващите прахови частици във въздуха.10 Въпреки че мащабът и въздействието на такова изменение на климата са предмет на дебат, научните общността е постигнала консенсус, че човешката дейност има известна степен на въздействие върху глобалния климат.

Човешкото въздействие върху околната среда е нож с две остриета

Разрастването на човешката популация и изискванията на нашето растящо човешко семейство поставят строги изисквания към нашата околна среда. Чрез човешката намеса ние сме променили нашата екосистема завинаги. Въпреки това, въпреки че някои от тези промени може да са силно отрицателни, ние имаме и силата да коригираме своите грешки и да променим средата ни към по-добро.